Počet výsledků: 12

Otevřít filtraci

Vaginální kandidóza neboli kvasinková infekce pochvy je infekce způsobená kvasinkami rodu Candida. Tyto kvasinky za normálních okolností žijí uvnitř lidského těla (např. v ústní dutině, v krku, ve střevech a v pochvě) i na kůži, aniž by způsobovaly nějaké problémy. Pokud se však prostředí uvnitř pochvy změní takovým způsobem, který podporuje růst kvasinek, může se Candida přemnožit a způsobit infekci, tzv. kandidózu. Mezi příznaky vaginální kandidózy patří svědění nebo bolest pochvy, bolest při pohlavním styku, bolest nebo nepříjemné pocity při močení, a výtok z pochvy. Vaginální kandidóza se obvykle léčí antimykotiky. Viz také vaginální, kandidóza.

Orální kandidóza, moučnivka neboli soor je infekce způsobená kvasinkami rodu Candida. Tyto kvasinky za normálních okolností žijí uvnitř lidského těla (např. v ústní dutině, v krku, ve střevech a v pochvě) i na kůži, aniž by způsobovaly nějaké problémy. Pokud se však prostředí uvnitř ústní dutiny změní takovým způsobem, který podporuje růst kvasinek, může se Candida přemnožit a způsobit infekci, tzv. kandidózu. Mezi příznaky orální kandidózy patří bělavé „moučnaté“ povlaky, které se objevují ústní sliznici – nejčastěji v oblasti hrdla nebo jazyka. Tyto povlaky mohou zdánlivě připomínat zbytky jogurtu nebo tvarohu. Sliznice je citlivá, bývá také zarudlá, pacient mívá pocit sucha a pálení v ústech. Orální kandidóza se obvykle léčí antimykotiky. Obrázek: Kvasinková infekce – bělavá ložiska na jazyku. Zdroj: Samuel Vokurka: Průvodce postižením dutiny ústní při onkologické léčbě (2. aktualizované vydání). Plzeň, 2021. ISBN: 978-80-905986-3-8 (odkaz vede na PDF soubor na webu mukozitida.cz, 4.6 MB) Viz také orální, kandidóza.

Kandidóza je mykóza způsobená jakýmkoli druhem kvasinky rodu Candida; nejčastějším původcem je Candida albicans. Lékaři se nejvíce setkávají se dvěma typy kandidózy: orální kandidóza – postihuje ústní dutinu; mezi její příznaky patří bílé skvrny na jazyku nebo jiných částech úst a krku, případně i bolestivost a problémy s polykáním; vaginální kandidóza – postihuje pochvu; mezi její příznaky patří svědění genitálií, pálení a někdy bílý výtok z pochvy, který může vzhledem připomínat tvaroh. Méně časté jsou kvasinkové infekce penisu, které se obvykle projevují svědivou vyrážkou. Velmi vzácně se kvasinkové infekce mohou stát invazivními a rozšířit se do dalších částí těla. To může mít za následek horečku společně s dalšími příznaky, v závislosti na postižených částech těla. Invazivní kandidózou jsou ohroženy zejména děti s nízkou porodní hmotností, lidé po operaci, pacienti hospitalizovaní na jednotkách intenzivní péče a lidé s jinak oslabeným imunitním systémem. Viz také orální kandidóza, vaginální kandidóza.

Vaginální septum je anomálie, která spočívá v přítomnosti podélné nebo příčné přepážky uvnitř pochvy. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu. Viz také vaginální, septum.

Vaginální stenóza je abnormální stav, kdy pochva je zúžená a/nebo zkrácená v důsledku tvorby vazivové tkáně. Vaginální stenóza se může podílet na sexuální dysfunkci, dyspareunii a ztěžovat a znemožňovat gynekologické vyšetření. Poševní sliznice může být tenčí a sušší, a může se v ní vyskytovat zjizvená tkáň. Vaginální stenóza bývá v některých případech způsobena epiziotomií, radioterapií v oblasti pánve nebo některými typy operací. Viz také vaginální, stenóza.

Vaginální ultrazvuk neboli transvaginální ultrazvuk je cílené ultrazvukové vyšetření různých orgánů v ženské pánevní dutině. Lékař (obvykle gynekolog) při tomto vyšetření používá ultrazvukovou sondu (předtím navlhčenou gelem), kterou jemně zasune do pochvy pacientky. Odrazy ultrazvukových vln pak může lékař registrovat a vyhodnocovat na obrazovce počítače. Tato vyšetřovací metoda je levná, nenáročná a bezpečná, proto se používá v mnoha lékařských oborech, včetně gynekologie a porodnictví. Obrázek: Vaginální ultrazvukové vyšetření – schematický nákres. (Zdroj: By BruceBlaus - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44969113) Viz také vaginální, ultrazvukové vyšetření.

Vaginální výtok je jiný název pro výtok z pochvy. Viz také vaginální.

Vaginální zrcátko je nástroj, který se používá při gynekologickém vyšetření. Tento nástroj je vyroben z kovu nebo plastu, je rozevírací, dodává se v různých velikostech a má přibližně tvar „kachního zobáku“. Při vyšetření gynekolog vloží vaginální zrcátko do pochvy a jemně jej otevře. Vaginální zrcátko slouží k roztažení a přidržení otevřených poševních stěn. To lékaři umožní snadněji prohlédnout nejen pochvu, ale zejména děložní čípek. Viz také vaginální.

Vaginální suchost je gynekologická potíž, která se může objevit u ženy v klimakteriu. Stěna pochvy je pokryta poševním sekretem, který mj. snižuje tření při pohlavním styku. S přibývajícím věkem ženy mohou změny v produkci hormonů způsobit ztenčení poševní stěny. Tenčí stěna znamená méně buněk, které vylučují poševní sekret, což může vést k vaginální suchosti. Vaginální suchost může způsobovat nepříjemnosti v oblasti pochvy a pánve, jako je například svědění nebo pálení, bolest při pohlavním styku, slabé krvácení po pohlavním styku či opakující se infekce močových cest. Důsledkem může být i ztráta libida. Viz také vaginální.

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie neboli LAVH (zkratka pochází z anglického názvu laparoscopically assisted vaginal hysterectomy) je jednou z několika metod provedení hysterektomie (chirurgického odstranění dělohy). Operace začíná stejně jako totální laparoskopická hysterektomie, tedy laparoskopicky. Chirurg v této první fázi odstraní horní část dělohy, která zasahuje do břišní dutiny. V další fázi je odstraněna zbývající část dělohy, avšak vaginálním přístupem (viz vaginální hysterektomie). Veškerá odoperovaná tkáň je pak z těla pacientky odstraněna skrze pochvu. Viz také laparoskopie, vaginální, hysterektomie.

Zobrazeno 1 až 10 z 12

Počet výsledků